GOKiS animuje życie kulturalne i społeczne mieszkańców gminy Jastków, łącząc przy tym wszystkie pokolenia. Odbyło się wiele inicjatyw zorganizowanych na terenie Gminy Jastków, zarówno w Ośrodku jak i poza jego siedzibą, w których wzięli udział zarówno najmłodsi jak i najstarsi – seniorzy. Do takich inicjatyw między innymi należą: Dożynki Gminne, Jarmark Firlejowski, Festyn Rodzinny, Uroczyste obchody Bitwy pod Jastkowem i Marysinem, Jastkowskie Kolędowanie, Dzień Kobiet, Festiwal Wielkanocny, Dni Seniora, różnego typu warsztaty, festyny lokalne i inne.
Dożynki Gminne
"Lato z Kulturą"
Jarmark Firlejowski
Uroczyste Obchody Bitwy pod Jastkowem
W tym zakresie warto przytoczyć udział Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie w 2015 roku w programie Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, gdzie Ośrodek realizował projekt pt.: „Gmina Jastków – gmina ludzi z inicjatywą”. Projekt w I etapie zakładał przeprowadzenie diagnozy identyfikującej zasoby i samodzielne inicjatywy mieszkańców. Następnie odbył się konkurs oraz wybór inicjatyw. II etap zakładał realizację wybranych inicjatyw oddolnych:
- „I Ogólnopolskie Spotkania Kowalskie w Dąbrowicy”,
- „Warsztaty z emisji głosu Chóru Benedictus”,
- „Historia blisko domu” – 3 spotkania i konferencje dotyczące lokalnej historii Moszenek, Wysokiego i Sługocina,
- „Pożegnanie lata- festyn rodzinny w Miłocinie”,
- „Poznaj sąsiada- festyn rodzinny w Marysinie”,
- „Miejsce spotkań kulturalnych Ożarowa” – utworzenie miejsca spotkań kulturalnych w plenerze, warsztaty rękodzieła i kuchni regionalnej.
Edukacja kulturalna i patriotyczna to jedno z najważniejszych zadań Ośrodka. Do nich należą cykliczne zajęcia (np. : wokalne, teatralne, taneczne, plastyczne), przeglądy ( m.in.: teatralne, recytatorskie) oraz różnego typu warsztaty np.: artystyczne, muzyczne (m.in.: ferie z kulturą, lato z kulturą). Nie mniej ważna jest również edukacja patriotyczna. Ośrodek organizuje wiele wydarzeń kulturalnych takich jak: przeglądy ( np.: Pieśni i Piosenki Patriotycznej), lekcje edukacyjne ( np.: „Bitwa pod Jastkowem”, „Kawiarenka Patriotyczna”, „Szlakiem Firlejów”)
Na szczególne wyróżnienie zasługuje projekt realizowany przez Ośrodek „Siedem wieków Dąbrowicy 1317-2017".
Działania w ramach tej inicjatywy odkrywają przede wszystkim historię rodu Firlejów zaliczanego do grona najbardziej wpływowych i zamożnych rodów magnackich Rzeczypospolitej. Zalicza się do nich w sumie 40 wydarzeń organizowanych od 2011 roku: Jarmark Firlejowski, sympozjum naukowe, plener malarski, warsztaty edukacyjne. Najważniejszym okresem był rok 2017, w którym Dąbrowica, kolebka rodu Firlejów obchodziła Jubileusz 700-lecia istnienia. W tym roku Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie realizował projekt pt.: „Dąbrowica – Moja Mała Ojczyzna”. Projekt ten był dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” i zakładał organizację warsztatów plastycznych, filmowych, fotograficznych oraz plener malarski i koncerty muzyczne.
Edukacja historyczna to coroczne sympozja naukowe organizowane wraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, które zamykają się powstaniem publikacji książkowej. Seria tych publikacji, pod redakcją profesora Cezarego Tarachy została nazwana „Z Dziejów Ziemi Jastkowskiej – Studia i materiały” i składa się z 7 wydań:
- „Siedem wieków Dąbrowicy”,
-„Z przeszłości Jastkowa. Wybrane problemy lokalnej historii”,
- „Aktywność społeczna i gospodarcza mieszkańców podlubelskich miejscowości”,
-„Jastków 1915 w setną rocznicę bitwy",
- „Dąbrowica dziś, wczoraj, jutro”,
- „Jastków i okolice w walce o wolną i niepodległą”,
- „Społeczna, religijna i kulturalna aktywność mieszkańców Jastkowa i okolic”.
Na polu tworzenia warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, folkloru i sztuki ludowej Ośrodek może poszczycić się działalnością Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica” wraz z Kapelą Ludową. Zespół ten w swojej wieloletniej działalności artystycznej występował nie tylko na scenach województwa lubelskiego, ale także na międzynarodowych arenach, między innymi w Niemczech, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Bułgarii, Macedonii, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Za swoją działalność w 2010r. Zespół otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, natomiast w 2018r. „Dąbrowica” została odznaczona Medalem Pamiątkowym „Za Zasługi dla Województwa Lubelskiego” przyznanym przez Zarząd Województwa Lubelskiego. W 2020 roku Zespół Pieśni i Tańca „ Dąbrowica” obchodził Jubileusz 50-lecia istnienia. Przy tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Zespół Brązowym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.
ZPiT "Dąbrowica" regularnie wzbogaca zarówno swój repertuar, pozyskując jednocześnie dodatkowe komplety strojów ludowych. Systematycznie zwiększa się również ilość grup ( obecnie 4) a co za tym idzie ilość tancerzy ( aktualnie 75 osób). To jedyny tak duży i z tak bogatą historią, amatorski zespół ludowy w powiecie lubelskim i jeden z nielicznych w województwie lubelskim.
Nasz kowal
TOMASZ GOMOŁA – Jest absolwentem Średniej Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Lublinie. Przez 3 lata praktykował sztukę kowalstwa w Kuźni w Wojciechowie, zdobywając tytuł czeladnika kowalstwa artystycznego. Jest też członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 2002 r prowadzi zakład kowalstwa artystycznego w dąbrowickiej kuźni. Jest uczestnikiem wielu pokazów i warsztatów kowalskich. Jego unikatowe prace budziły zachwyt na licznych wystawach, konkursach i imprezach okolicznościowych. W 2006r na przełomie sierpnia i września prezentował swoją twórczość na indywidualnej wystawie w Galerii Sztuki Ludowej w Lublinie. Jest wielokrotnym laureatem Konkursu Kowalstwa w Wojciechowie, zdobywając nagrody i wyróżnienia - 2008 roku zdobył III miejsce. Publiczność mogła zapoznać się z annałami sztuki kowalstwa na licznych pokazach kucia artystycznego prowadzonych w Kazimierzu nad Wisłą, podczas Festynu w Parku Ludowym w Lublinie, podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, a także na Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie. Jako rycerz pasjonata aktywnie działa w środowisku bractw. W 2013 w wyniku udziału w eliminacjach Turnieju Rycerskich Mistrzostw Świata został powołany do kadry narodowej i (jako jedyny z województwa Lubelskiego) wraz z drużyną miał zaszczyt reprezentować Polskę podczas IV Rycerskich Mistrzostw Świata "Bitwy Narodów" (Battle of the Nations) w maju 2013r. Polska w punktacji generalnej zajęła 3 miejsce!
W 2015 roku Polska Reprezentacja wywalczyła złoto na Rycerskich Mistrzostwach Świata "Malbork 2015" IMCF. Wśród zwycięzców był p. Tomasz Gomoła! Gratulujemy!
Tomasz Gomoła należy do Bractwa Rycerskiego "Excalibur". Jest też członkiem Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich.
PSWR - jest organizacją skupiajacą odtwórców historii, zajmujących się profesjonalnie pełnokontaktowymi walkami z użyciem broni i ekwipunku używanego w średniowieczu.
Twórca Ludowy
JAN EMBINGER to emerytowany nauczyciel; mieszkaniec gminy Jastków; animator kulturalny z wieloletnim stażem; opiekun młodzieży; inicjator i założyciel Zespołu kolędniczego „Gwiazdka”, z którym co roku objeżdża przeglądy kolędnicze woj. lubelskiego. Człowiek z pasją zbieracza i ludowego artysty (tworzy tradycyjne pająki ludowe, ozdoby choinkowe z opłatka - opierając się na oryginalnych wzorach opracował około 20 wzorów tradycyjnych ozdób choinkowych ). Prowadzi liczne warsztaty artystyczne z rękodzieła ludowego. Wielokrotnie prezentował swoje prace w Muzeum Wsi Lubelskiej. Miał także okazję wystawić je w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie Rzeczypospolitej w Wiedniu. Pan Jan posiada kolekcję starych sprzętów wiejskiego gospodarstwa. Założył takie grupy jak: Drużyna Harcerska „Obieżyświaty”, zespoły kolędnicze „Gwiazdeczka” i „Herody”. Pan Jan jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Jan Embinger to wieloletni działacz na rzecz kultywowania tradycji i zwyczajów ludowych wśród dzieci. Twórca widowisk i koncertów, głównie opartych na tradycji bożonarodzeniowej.
Pan Jan Embinger obecnie czynnie działa również przy rekonstrukcjach obrzędów ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej oraz co roku uczestniczy w wyborach najpiękniejszego wieńca dożynkowego podczas Dożynek Gminnych w Jastkowie. Realizuje także w szkołach i w ośrodkach kultury warsztaty ludowych ozdób na choinkę oraz ludowych pająków.
Osiągnięcia, nagrody, sukcesy:
1994r - Wyróżnienie w przeglądzie plastycznym organizowanym przez Centrum Kultury w Lublinie.
1995r. - Wyróżnienie dla grupy kolędniczej „Herody” w międzywojewódzkim konkursie grup kolędniczych w ramach XXIII „Góralskiego Karnawału” w Bukowinie Tatrzańskiej.
III nagroda w VI Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wsi organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury Stowarzyszenie Twórców Ludowych oddział Lubelski.
I miejsce w Konkursie plastycznym „Szopka Bożonarodzeniowa i maszkara” dla Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” organizator - Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Lublinie
1996r. - Wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie na „Zabawkę Ludową” organizator Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach.
1997r. - Podziękowanie za pomoc w organizacji III Spotkań Grup Kolędniczych województwa lubelskiego wydane przez Ministra Kultury i Sztuki w Warszawie.
1998r. - I miejsce dla Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych organizowanym przez Krasnostawski Dom Kultury.
1999r. - III miejsce dla dziecięcej grupy kolędniczej „Herody” w ogólnopolskim konkursie grup kolędniczych w ramach XXVII Góralskiego Karnawału.
Udział w koncercie charytatywnym w Filharmonii Lubelskiej organizowanym przez Stowarzyszenie „W stronę sztuki”.
Udział w akcji „Wigilia dla każdego” organizowanej przez redakcję Dziennika Wschodniego oraz Zarząd Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie.
2000r. - Występ Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” przed Ratuszem w szopce wigilijnej na placu Władysława Łokietka w Lublinie. Organizatorem koncertu była Europejska Fundacja „Godne życie”, patronat nad imprezą objął ówczesny Prezydent miasta Lublin, pan Andrzej Pruszkowski
2002r. - Wyjazd Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” na zaproszenie dyrektora Pałacu Kultury
im. G. Chodkiewicza. Zespół występował w polskich szkołach oraz dał 5 przedstawień
w Teatrze im. Lesa Kurbasa. Wystąpił także w katedrze lwowskiej uświetniając nabożeństwo świąteczne.
2003r. - Zespół kolędniczy „Gwiazdka” wystąpił w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie.
2004r. - Wyjazd p. Jana Embingera na zaproszenie Instytutu Polskiego w Wiedniu i przeprowadzenie warsztatów ozdób choinkowych dla dzieci i młodzieży. Warsztaty odbyły się w Domu Kultury wiedeńskiej dzielnicy Favorite, w galerii Simon Arts+Crafts oraz w Multimedialnym Centrum Informacji o Polsce.
2011r. - II miejsce dla Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” w II Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie.
Odznaka Zasłużony Działacz Kultury o nagrodę wnioskowało Muzeum Wsi Lubelskiej.
Udział w XXVI Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Siedlcach
2012r. - Udział Zespołu Kolędniczego „Gwiazdka” w XXVII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Siedlcach.
Udział Zespołu Kolędniczego „Gwiazdka” w III Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie.
2013r. - Udział Zespołu Kolędniczego „Gwiazdka” w XXVIII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Siedlcach.
Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego za wybitne „Osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”.
2014r. - Udział Zespołu Kolędniczego "Gwiazdka" w XXIX Przeglądzie Zespołw Kolędniczych w Siedlacach - I miejsce!