28 sierpnia 2022 r. w parku przy Urzędzie Gminy Jastków odbyły się Dożynki Gminne.
Tą ważną, szczególnie dla rolników uroczystość rozpoczęto polową Mszą Świętą Dziękczynną - której przewodniczył ksiądz proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Jastkowie - Grzegorz Zadrożny.
Po Mszy Świętej nastąpił tradycyjny obrzęd przekazania chleba. Starostowie Dożynek - Danuta Przychodzeń i Mariusz Woliński przekazali na ręce Pani Wójt - Teresy Kot - chleb z tegorocznych plonów, którym następnie podzielono się z mieszkańcami przybyłymi na Dożynki. Do dzielenia chlebem z mieszkańcami przyłączył się również Minister Edukacji i Nauki - prof. Przemysław Czarnek. W tym roku współgospodarzem Dożynek była miejscowość Snopków.
Swoją obecnością zaszczycili nas zacni goście:
prof. Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki,
Michał Sieczka - Doradca Wojewody Lubelskiego,
Magdalena Filipek - Sobczak - Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego,
Grzegorz Kozioł - Członek Zarządu Powiatu Lubelskiego,
Edwin Gortat - Wójt Gminy Wólka,
Kazimierz Gorczyca - Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie,
Roman Chudzik - Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Radny Gminy,
Marek Wieczerzak - Przewodniczący Rady Gminy
podinspektor Artur Tarnowski - Komendant Komisariatu Policji w Niemcach,
Mirosław Podebry - Prezes Banku Spółdzielczego w Cycowie.
Część szanownych gości skierowało również ze sceny słowa podziękowań dla Pani Wójt oraz mieszkańców.
Profesor Przemysław Czarnek wręczył również Nagrody Specjalne Ministra Edukacji i Nauki. Otrzymali je:
-Michał Bielawski - drużynowy I jastkowskiej Druzyny Harcerzy "Beluarda" im. Św. Michała Archanioła
-Teresa Zawiślak - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskih Panieńszczyzna - Jastków, animatorka przedsięwzięć społecznych i kulturalnych skierowanych do różnych grup mieszkańców.
-Marianna Struzik - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowicy, które w tym roku obchodziło Jubileusz 90-lecia istnienia.
Na tegorocznych Dożynkach mogliśmy również podziwiać aż 15 wieńców uwitych przez Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Snopków, Panieńszczyzna-Jastków, Sieprawki, Moszna, Płouszowice, Sługocin-Wysokie, Tomaszowice, Ożarów, Moszenki, Miłocin, Ługów, Dąbrowica, Piotrawin, Sieprawice oraz Marysin.
Zwycięzcą w konkursie na najpiękniejszy wieniec i tym samym reprezentowanie Gminy w konkursie powiatowym 11 września w Radawcu Dużym - zdobyły wieńce: z Ługowa - wieniec tradycyjny i Mosznej - wieniec nowoczesny.
Tradycją dożynek stało się odśpiewanie przygotowanych specjalnie na ten dzień przyśpiewek ludowych i tym razem Panie z Kół Gospodyń Wiejskich nas nie zawiodły i przygotowały specjalnie na ten dzień przyśpiewki związane z Dożynkami, które umiliły i rozbawiły wszystkich przybyłych.
Kolejną atrakcją był kabaret przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Snopkowie. Zainspirowane licznymi programami kulinarnymi koło oraz wykorzystując swój potencjał kabaretowy wpadło na pomysł zrobienia kabaretu pt." Weselne rewolucje ", w którym była wykorzystana ich praca artystyczna. "Młoda Para", bo taki tytuł nosił skecz, został wykonany na konkurs Festiwal KGW Polska od kuchni w kategorii artystycznej. KGW Snopków przeszło do kolejnego etapu konkursu i będzie prezentować się 18 września w półfinale, który w tym roku odbędzie się w Chełmie.
Po występie kabaretowym KGW Snopków dalej zostaliśmy w klimatach ludowych, bowiem na scenę wkroczył ze swoim programem Zespół Tańca Ludowego "Leszczyniacy" ze Świdnika, który przygotował dla swoich widzów: Kujawiaka z oberkiem, tańce lubelskie, tańce rzeszowskie, sitarzy biłgorajskich, tańce sądeckie, krakowiaka, poloneza a-dur Fryderyka Chopina oraz Mazura z opery "Halka" - Stanisława Moniuszki. Jednym z tancerzy ku zaskoczeniu widzów okazał się - Zastępca Wójta - pan Andrzej Dec, który dał pokaz swojej wirtuozerii w tańcu razem z zespołem.
Kiedy zespół "Leszczyniacy" opuścił już parkiet odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Panie Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, które wiły wieńce otrzymały nagrody z rąk pani Wójt - Teresy Kot, Przewodniczącego Rady Gminy - pana Marka Wieczerzaka oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka kultury i Sportu - pana Kamila Ziółkowskiego. Dodatkowo zwycięzkie koła: z Ługowa i Mosznej zostały obdarowane bonami podarunkowymi od sponsora: LAVISTA Dystrybucja.
Po rozstrzygnięciu konkursu rozpoczęła się typowa część artystyczna, gdzie wystąpili:
Zespół NeoKlez - Energetyzująca i bezkompromisowa grupa - zarezentowała własne, łobuzerskie i energetyczne spojrzenie na muzykę. Ich kompozycje charakteryzowało nieregularne metrum, przesunięcia rytmiczne oraz łączenie tradycyjnego brzmienia World Music z elementami współczesnej muzyki popularnej, jak: drum'n'bass, electro, jazz, funk, rock. Koncert zaserwowała publiczności potężną dawkę klezmersko-bałkańskich dźwięków.
"Pracownia Głosu" - Pauliny Multan:
-Zuzanna Jońska w utworach - Szary Świat i Teraz mogę marzyć,
-Tomasz Drozd - w utworze Śrubki Pana Michała
- Ewa Pawłot - w utworze Małe m
- Maria Wójcik - w utworach - Między nami żywiołami i Zabiorę Cię dziś na bal.
Gwiazdą wieczoru natomiast był Andrzej Rybiński - Wybitny polski piosenkarz i muzyk, a także aranżer i kompozytor. Większość piosenek artysty jest Jego własną kompozycją, a najbardziej lubi je wykonywać na gitarze. I tak właśnie prezentował się na naszej scenie - z gitarą w ręku i przy akompaniamencie syna - Kacpra Rybińskiego. Od roku 1983 Andrzej Rybiński jest solistą i w tym również roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył główną nagrodę za premierową piosenkę „Nie liczę godzin i lat”, którą zaprezentował na naszych Dożynkach kilkukrotnie. Jego ciepło i sympatia zrobiła na publiczności niemałe wrażenie.
Impreza zakończyła się potańcówką do późnych godzin wieczornych przy zespole "Remedium".
Dodatkowo w ramach naszych Dożynek można było zobaczyć wystawę wieńców dożynkowych oraz stoiska z rękodziełem i skosztować potraw kulinarnych przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy. Koło Gospodyń Wiejskich ze Snopkowa przygotowało również wystawę obrazów swojego autorstwa i stworzyło własną fotościankę, przy której można było sobie robić pamiątkowe zdjęcia.
Dzieciaki również się nie nudziły, bo czekały na nich animacje, wesołe miasteczko, jazda konna, gry i zabawy, kolorowe tatuaże, warkoczyki, konkursy, wesołe miasteczko: zjeżdżalnia duża, zjeżdżalnia mała, karuzelka, samochodziki, a także: wata cukrowa, popcorn, sorbet, lody włoskie, gofry.
Serdecznie dziękujemy za wspólne zorganizowanie Dożynek Gminnych - Jastków 2022:
Współgospodarzom: Starostom Dożynek - Danucie Przychodzeń i Mariuszowi Smolińskiemu; przewodniczącej KGW Snopków - Monice Okoń oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Snopków, Sołectwu Snopków; Radnemu Gminy z miejscowości Snopków - Markowi Okoniowi.
Księdzu proboszczowi - Grzegorzowi Zadrożnemu - za przewodnictwo Dziękczynnej Mszy Świętej.
OSP Jastków, OSP Płouszowice, OSP Tomaszowice, OSP Moszenki - za zabezpieczanie naszej imprezy; Kołom Gospodyń Wiejskich - za przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych oraz bogatych i atrakcyjnych stoisk, które uświetniły nasze tegoroczne Dożynki; "Pracowni Głosu Pauliny Multan" tj. Zuzannie Jońskiej, Tomaszowi Drozdowi, Ewie Pawłot oraz Marii Wójcik za uświetnienie swoim wokalem naszej imprezy.
Dziękujemy również naszym sponsorom, bez których tegoroczne Dożynki nie mogły się odbyć. Serdeczne podziękowania za wsparcie kierujemy do: Banku Spółdzielczego w Cycowie, Eugeniusza Brzyskiego - Gaz Serwis II, BUDIMAR Sp z o. o., Halina Wicińska - Gospodarstwo Ogrodnicze, LAVISTA Dystrybucja, Stachyra Stanisław - PW Stachyra, Burgund Creations oraz Printma - Drukarnia Cyfrowa.
Do zobaczenia za rok i zapraszamy do obejrzenia fotogalerii poniżej :)