Zapraszamy serdecznie na relację z naszego Jarmarku Firlejowskiego. To juz jedenasta edycja tego wydarzenia, które odbyło się przy naszym ośrodku oraz przy zachowanej wieży dawnego renesansowego pałacu Firlejów.
Imprezę otworzyli: Pani Wójt Gminy Jastków - Teresa Kot, Profesor Cezary Taracha z KUL oraz Dyrektor naszego Ośrodka - Kamil Ziółkowski.
Naszą imprezę honorowym patronatem objął Starosta Lubelski – Zdzisław Antoń. Sponsorami zaś były: - Lotto – totalizator sportowy oddział Lublin, DORES oraz Eres Medical Sp. z o o, a patronat medialny nad Jarmarkiem objął portal lublin112 oraz Kurier Lubelski.
Stowarzyszenie na rzecz promocji wiedzy o kulturze średniowiecznej Curia Mediaevalis wraz z Muzeum Historycznym w Sanoku zaprezentowali fabularyzowaną historię z okresu wypraw krzyżowych. „Śluby krucjatowe Henryka księcia Sandomierskiego i wymarsz na wyprawę krzyżową do Jerozolimy”
- Uroczyste ślubowanie Henryka księcia ziemi sandomierskiej i lubelskiej oraz jego rycerzy
- Poświęcenie i rozdanie krzyży sukiennych dla krzyżowców
- Turniej rycerski
- Wymarsz na wyprawę krzyżową
Podczas Jarmarku obył się też pokaz walki rycerskiej prezentowany przez Rycerzy z Klubu Pełnokontaktowych Walk Rycerskich „Lwy Lublin”, którzy zasilają Rycerską Kadrę Polski.
Stowarzyszenie Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej zadbało o pokazy i gawędy historyczne z XVIIw. Podzieliło się swoją wiedzą historyczną oraz zaprezentowało broń i stroje :)
Wystąpili również wokaliści „ Pracowni głosu” Pauliny Multan.
Amelia Kuchcewicz – która zaśpiewała piosenki: Życie trwa oraz Przezroczysty świat, Filip Pietrzak – w piosence Świat to muzyka, Hanna Bisek – Lubię spać, Helena Słowik – Marzyciele na etacie, Katarzyna Słowik – Tęcza, Barbara Słowik – Na dwornej było pięknie, Zuzanna Jońska – Ty druha we mnie masz; Somewhere over the rainbow.
Jedną z atrakcji, która przyciągnęła mnóstwo publiczności pod naszą letnią scenę był Koncert Jubileuszowy – 50 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. W koncercie wystąpili: Grupy: początkująca, dziecięca, młodzieżowa i dorosła oraz Kapela. Widowisko zakończone rozdzielaniem urodzinowego tortu zespołowego zachwycało feerią barw i kunsztem artystycznym :) Tort przygotowała Firma DORES, której serdecznie dziękujemy :)
Po koncercie Zespołu przyszedł czas na gości specjalnych ze Lwowa: Orkiestra Dęta „Fanfares of Lviv“ któa fantastycznie zaprezentowała widowiskową musztrę paradną.
Założona została w 1981 roku. W ciągu ostatnich 5 lat Orkiestra dała około 250 koncertów. Liczne koncerty na terenie miasta i regionu są efektem ciężkiej pracy oraz wysokiego poziomu artystycznego. W repertuarze grupa posiada – ukraińskie pieśni ludowe, kolędy, utwory religijne i piosenki rebeliantów, najlepsze utwory światowego jazzu, popu i muzyki popularnej. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu jest Andriyan Leskiv.
Grupa choreograficzna mazhoretok „Feyeriya” został założona w 2011 roku w szkole Lviv dzieci Sztuki №5. Szkolna orkiestra dęta „L'fanfara” uczestniczyła w wielu wydarzeniach koncertowych zarówno na Ukrainie jak i za granicą. Klasa wokalna - Irina Leskiv, choreograf Vira Leshchyshyn.
Na podstawie grup wokalnych i choreograficznych mazhoretok „ Feyeriya ” w 2014 roku utworzona wokalna grupa choreograficzna mażoretek “Mini Feyeriya” – choreograf Anasiasia Zasyedko.
Na koniec publicznośc rozgrzała Orkiestra Świętego Mikołaja - to jeden z najbardziej cenionych i docenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Powstali ponad trzydzieści lat temu. W tym czasie zmieniał się zarówno ich skład, instrumentarium, jak i styl muzyczny. Niezmienny pozostał jedynie ich wysoki poziom artystyczny. Ich reprertuar obejmuje piosenki ludowe m.in. z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i kompozycje bardziej nowoczesne, a także nawiązujące do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Ich różnorodność stylu przejawia się również w szerokim wachlarzu wykorzystywanych brzmień.
Oprócz atrakcji na scenie można również było :
ZOBACZYĆ OBÓZ WOJSKOWY Z XVII W.; EKSPOZYCJĘ EKWIPUNKU I WYPOSAŻENIA WOJSKOWEGO; POKAZY SALWY Z BRONI CZARNOPROCHOWEJ; WYSTAWĘ PRAC ROMANA CZWIENCZKA pt.:"WENEZUELSKIE IMPRESJE"; BEZPŁATNIE ZMIERZYĆ POMIAR TKANKI TŁUSZCZOWEJ
Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy, Ługowa, Sieprawic, Piotrawina, Moszenek i Płouszowic uraczyły nas potrawami kulinarnymi i przedstawiały piękne rękodzieło.
Dziękujemy serdecznie za udział i zapraszamy za rok:)