22 sierpnia 2021 r. w parku przy Urzędzie Gminy Jastków odbyły się Dożynki Gminne.
Tą ważną, szczególnie dla rolników uroczystość rozpoczęto Dziękczynną Mszą Świętą - tym razem polową, której przewodniczył ksiądz proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Jastkowie - Grzegorz Zadrożny.
Po Mszy Świętej nastąpił tradycyjny obrzęd przekazania chleba. Starostowie Dożynek - Elżbieta Łapanowska i Sebastian Gawron przekazali na ręce Pani Wójt - Teresy Kot - chleb z tegorocznych plonów, którym następnie podzielono się z mieszkańcami przybyłymi na Dożynki.
W tym roku gościliśmy między innymi: Grzegorza Kozła - Członka Zarządu Powiatu Lubelskiego oraz Gustawa Jędrejka prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej.
Na tegorocznych Dożynkach mogliśmy również podziwiać aż 15 wieńców uwitych przez Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Panieńszczyzna-Jastków, Sieprawki, Moszna, Płouszowice, Sługocin-Wysokie, Tomaszowice, Ożarów, Snopków, Moszenki, Miłocin, Ługów, Dąbrowica, Piotrawin, Sieprawice oraz Marysin.
Zwycięzcą w konkursie na najpiękniejszy wieniec i tym samym reprezentowanie Gminy w konkursie powiatowym zdobyły wieńce: z Ługowa - wieniec tradycyjny i Płouszowic - wieniec nowoczesny.
Tradycją dożynek stało się odśpiewanie przygotowanych specjalnie na ten dzień przyśpiewek ludowych i tym razem Panie z Kół Gospodyń Wiejskich nas nie zawiodły i przygotowały specjalnie na ten dzień przyśpiewki związane z Dożynkami, które umiliły i rozbawiły wszystkich przybyłych.
Po występach Kół Gospodyń Wiejskich dalej zostaliśmy w klimatach ludowych, bowiem na scenę wkroczył ze swoim programem Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica", który przygotował dla swoich widzów: Poloneza, Polkę śmieszkę, przyśpiewkę: Wysła Chmurecka, Oberka Lubartowskiego, Polkę Podlaską, Krakowiaka, Kujawiaka z oberkiem oraz utwory: Jakem jechał od Zamościa i Oberka aż do rana.
Wspaniałą inicjatywą była również licytacja obrazów zorganizowana przez KGW Snopków, które w ramach projektu "Gmina Jastków pędzlem malowana" zorganizowała kurs malarski dla mieszkańców naszej gminy. Na kurs zgłosiło się 20 osób, z których większość miała pędzel w ręku jeszcze w szkole podstawowej na plastyce i chciały spróbować czegoś nowego. Efektem kursu były piękne prace, które są również zasługą Elizy Dudek - Wójcickiej z Akademii Rysunku i Malarstwa Canaletto Art z Lublina. Pani Eliza przeprowadziła również w sposób profesjonalny aukcję obrazów. Środki z aukcji będą przeznaczone na leczenie i rehabilitację Wiktorii Rymarz. Dziewczynka urodziła się w Lublinie w 2016 roku, choruje na bardzo rzadką chorobę genetyczną hiperglicenemię nieketotyczną, czyli zaburzenie metaboliczne przemiany aminokwasu glicyny. Wiktoria ma również padaczkę lekooporną. Z licytacji obrazów zostało zebrane prawie 4000 zł. Dziękujemy serdecznie za udział i tak wielkie, otwarte serca mieszkańców naszej Gminy.
Po licytacji rozpoczęła się typowa część artystyczna, gdzie wystąpili:
Julia Rocka - 14 - letnia mieszkanka naszej Gminy, która oczarowała swoim głosem w utworach: "Radość najpiękniejszych lat" z repertuaru Anny Jantar, "Co mi panie dasz" z repertuaru Bajm, oraz "Rise like a fenix" z repertuaru Conchity.
Kapela Warszawska Staśka Wielanka. W repertuarze Kapeli znalazły się piosenki warszawskich przedmieść, piosenki legionowe, żydowskie, lwowskie, stare tanga i piosenki biesiadne. Na koniec do potańcówki w rytm nowoczesnych i tanecznych hitów zagrał dobrze już wszystkim znany zespół Remedium.
Dodatkowo w ramach naszych Dożynek można było korzystać z wielu atrakcji imprezy towarzyszącej pt.: Festiwal Mleka. Przy stoiskach promocyjnych odbywała się degustacja i prezentacja dotycząca mleka i jego przetworów oraz konkursy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. Festiwal był sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mleka a jego organizatorem była Lubelska Izba Rolnicza.
Ponadto można było zobaczyć stoiska z rękodziełem i potrawami kulinarnymi przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy.
Dzieciaki również się nie nudziły, bo czekały na nich animacje, wesołe miasteczko, jazda konna, malowanie buziek, tatuaży, plecenie warkoczyków, konkursy, wesołe miasteczko: zjeżdżalnia duża, zjeżdżalnia mała, karuzelka, samochodziki, a także: wata cukrowa, popcorn, sorbet, lody włoskie, gofry. Odbyła się, również prezentacja nowego wozu strażackiego, który można było obejrzeć zarówno z zewnątrz jak i od środka :).
Serdecznie dziękujemy za wspólne zorganizowanie Dożynek Gminnych - Jastków 2021:
Współgospodarzom: Starostom Dożynek - Elżbiecie Łapanowskiej i Sebastianowi Gawronowi; przewodniczącej KGW Teresie Zawiślak oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Panieńszczyzna - Jastków, a także Katarzynie Gospodarek - za dekorację sceny Pawłowi Biernackiemu i Sołectwu Panieńszczyzna; Sołectwu Jastków; Radnym Gminy: z miejscowości Panieńszczyzna - Małgorzacie Mróz i Jerzemu Łapanowskiemu; z miejscowości Jastków - Pawłowi Jędrejkowi.
Księdzu proboszczowi - Grzegorzowi Zadrożnemu - za przewodnictwo Dziękczynnej Mszy Świętej.
OSP Jastków, OSP Płouszowice, OSP Tomaszowice, OSP Moszenki - za zabezpieczanie naszej imprezy; Kołom Gospodyń Wiejskich - za przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych oraz bogatych i atrakcyjnych stoisk, które uświetniły nasze tegoroczne Dożynki; Lubelskiej Izbie Rolniczej - za współpracę przy organizacji Festiwalu Mleka oraz Julii Rockiej za uświetnienie swoim wokalem naszej imprezy i Zespołowi Pieśni i Tańca "Dąbrowica".
Do zobaczenia za rok :)