Dożynki Gminne w Jastkowie 2024: Święto Plonów i Tradycji
W niedzielę, 1 września 2024r., odbyły się coroczne dożynki Gminy Jastków – święto będące wyrazem wdzięczności za plony i trud rolników. Tradycyjnie już, dożynki stały się nie tylko okazją do dziękczynienia za urodzaj, ale również do integracji lokalnej społeczności, prezentacji kultury ludowej oraz wspólnego świętowania.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, odprawioną w drewnianym Kościele Parafialnym w Jastkowie z gospodarzami Dożynek na czele - Pawłem Jędrejkiem – Wójtem Gminy, Emilią Białek – Paluch -zastępcą Wójta, Magdaleną Olszak – Przewodniczącą Rady Gminy, Sołectwem Ożarów reprezentowanym przez radną Klaudią Tkaczyk i panią Sołtys Teodorą Czerniec oraz Strażaków. W homilii, ksiądz proboszcz podkreślił znaczenie ciężkiej pracy rolników oraz rolę chleba w społeczeństwie. Wyraził również wdzięczność za plony, a także poświęcił piękne wieńce które uwiły panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszej gminy.
Po mszy odbyła się barwna procesja dożynkowa prowadzona przez Kapelę i Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. Korowód prowadzony przez starostów dożynek, którymi w tym roku byli Ilona Sałęga i Mariusz Nakonieczny – przemierzył ulicę aż do Parku przy Urzędzie Gminy Jastków, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W procesji wzięły udział delegacje z poszczególnych sołectw, prezentując pięknie zdobione wieńce dożynkowe, które były owocem wielotygodniowej pracy. Każdy z nich był prawdziwym dziełem sztuki, wykonanym z kłosów zbóż, kwiatów i owoców, symbolizującym urodzaj i pomyślność.
Po zakończeniu procesji nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek, którego dokonał wójt gminy Jastków – Paweł Jędrejek. W swoim przemówieniu wójt podkreślił znaczenie tradycji dożynkowych oraz rolę rolnictwa w rozwoju lokalnej gospodarki. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Magdalena Filipek-Sobczak oraz Przemysław Czarnek – Posłowie na Sejm RP, Piotr Breś – Wicemarszałek województwa lubelskiego oraz radni powiatowi, wójtowie gmin i przedstawiciele władz.
Potem nastąpił oficjalny ceremoniał dożynkowy przekazania chleba przez starostów, a następnie dzielenie chleba wśród mieszkańców gminy.
Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie pojawiły się Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które prezentowały tradycyjne pieśni dożynkowe. Szczególną uwagę zwrócił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica”, który swoją energią i barwnymi strojami porwał publiczność do wspólnej zabawy. Dla najmłodszych przygotowano specjalne atrakcje – animacje, malowanie twarzy, jazdę konną, spotkanie z misiem Poli oraz wesołe miasteczko, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Do dyspozycji uczestników Dożynek było również dużo ciekawych instalacji, a także fotobudla zasponsorowana przez panią Sołtys Panieńszczyzny – Joannę Łubiarz.
Cukiernia La Crema przygotowała słodką niespodziankę w postaci tortu na 300 porcji. Na scenie wystąpili również lokalni młodzi artyści, którzy swoimi głosami uświetnili naszą imprezę: Julia Rocka, Maja Zaborska, Asia Żebrowska i Konrad Adamczyk.
Swój pokaz dała również młodzieżowa sekcja teakwon-do ze Szkoły w Ożarowie.
Nieodłącznym elementem dożynek był także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku pierwsze miejsce przypadło sołectwu Ługów (wieniec tradycyjny) oraz Ożarów (wieniec nowoczesny), które zachwyciły precyzją wykonania i kreatywnością w wykorzystaniu materiałów. Zwycięskie wieńce będą reprezentowały gminę Jastków na dożynkach powiatowych, co jest dużym wyróżnieniem.
Podczas dożynek nie zabrakło również stoisk z lokalnymi produktami – od świeżego pieczywa, przez miody i sery, po ręcznie robione przetwory i wyroby rzemieślnicze. Mieszkańcy gminy oraz goście z okolicznych miejscowości mieli okazję zakupić lokalne specjały, a także spróbować tradycyjnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.
W trakcie imprezy miały również miejsce konkursy sprawnościowe z nagrodami ufundowanymi przez naszych sponsorów dla dzieci, pań i panów.
Ostatnią atrakcją przed występem wieczoru była degustacja pieczonego dzika, który wjechał spektakularnie przed scenę i zadziwił wszystkich:)
Gwiazdą główną tegorocznych Dożynek była Olga Bończyk, która zachwyciła wszystkich swoim kojącym, ale energicznym głosem.
Wieczorem, po części oficjalnej i artystycznej, przyszedł czas na zabawę taneczną pod gwiazdami. Do późnych godzin nocnych, mieszkańcy gminy bawili się przy dźwiękach muzyki granej przez zespół Navials”. Potańcówka była radosnym zwieńczeniem udanego dnia, pełnego wrażeń i spotkań.
Tegoroczne dożynki w Jastkowie po raz kolejny udowodniły, że tradycje ludowe są wciąż żywe i stanowią ważny element życia społeczności wiejskiej. Święto Plonów było nie tylko okazją do podziękowań za urodzaj, ale także do integracji i wspólnego celebrowania dorobku kulturalnego i materialnego regionu.
Dziękujemy naszym sponsorom bez których te dożynki nie byłyby takie udane
Ubieramy chwile – dekoracje okolicznościowe
SIGMA SA
Bank Spółdzielczy w Cycowie – Oddział Jastków
ProBiotics Polska
KLIMAPOL
Strefa Poligrafii
Fryzjer męski – Anna Figiel
Aura medical Spa
Nałęczowski Zwierzyniec
La crema
Siłownia Haryzma
Stokrotka
Qup Online – Olga Iwaniak
EN Tachografy
NOGAL LOGISTYKA KAMIL NOGAL JERZY NOGAL SP. K.
Mini Mas Producent Wędlin Tradycyjnych
„Grosik” – sklep wielobranżowy Halina Dudek
Kopalnia Piasku – Ryszard Kamiński
Groszek Tomaszowice – Irena Chudzik
Strefa Stóp – Dorota Samoń
Ubezpieczenia – Joanna Rejmak
Transport – Konrad Gagoś
Ubezpieczenia – Monika Cichacz
Stylizacja rzęs i paznokci – Anna Goliszek
Zapraszamy do fotorelacji poniżej :)