16 czerwca czternasta edycja Jarmarku Firlejowskiego odbyła się przy naszym ośrodku oraz przy zachowanej wieży dawnego renesansowego pałacu Firlejów.
Po mszy świętej w Kościele pw. NNMP w Dąbrowicy. Impreza została otwarta na scenie letniej GOKiS o godz. 15.00 scenką o życiu w Dąbrowicy z XVI i XVII w. zaprezentowaną przez Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej wraz z przyjaciółmi.
Partnerem naszego wydarzenia Jarmark Firlejowski 2024 było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!” Patronat medialny nad imprezą objął portal lublin112.
W trakcie imprezy głos zabrali Profesor Cezary Taracha z KUL, Paweł Jędrejek – Wójt Gminy Jastków oraz Dyrektor naszego Ośrodka - Kamil Ziółkowski.
Z zaproszonych gości pojawili się: Magdalena Filipek - Sobczak - Poseł na Sejm RP, Dyrektora Instytutu Historii KUL – prof. Tomasz Nowicki czy Przewodnicząca Rady Gminy Jastków - Magdalena Olszak wraz z innymi radnymi.
W tym roku zamówiona pogoda rozpieszczała nas na szczęście samego początku. W trakcie Jarmarku można było zobaczyć i obejrzeć obozowiska wojskowe, ekspozycję ekwipunku i wyposażenia, były również pokazy broni i walk, a Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z rękodziełem i potrawami kulinarnymi z Dąbrowicy, Sieprawic, Piotrawina, Panieńszczyzny – Jastków, Płouszowic, Miłocina, Sługocina–Wysokiego i Uniszowic zadbały o nasze podniebienia. Były również pokazy kowalstwa artystycznego - prezentowane przez naszego kowala Tomasza Gomołę. Dla dzieci również było sporo atrakcji takich jak: dmuchańce, duże bańki, tatuaże, warkoczyki czy malowanie twarzy. Każdy uczestnik mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Jarmarkowi towarzyszyła wystawa rysunków Waldemara Tarachy z cyklu "Widoki" - Zygmunta Vogla.
W trakcie naszej imprezy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przekazały ciasto na rzecz małej, niepełnosprawnej Oliwki, a uczestnicy Jarmarku otworzyli swoje serca i dzięki uzbieranym pieniążkom Oliwka będzie miała zapewnione 10 godzin rehabilitacji - Serdecznie dziękujemy!
W programie czternastej edycji wystąpili:
-Stowarzyszenie Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej, które zadbało o pokazy i gawędy historyczne z XVI w. Podzieliło się swoją wiedzą historyczną oraz zaprezentowało broń i stroje :) a także opowiedziało o dawnym zielarstwie.
-Stowarzyszenie Storrada z Chodla - prezentująca styl i życie Wandali.
Wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „Sokół” z Centrum Kultury w Kamionce ze swoim programem ludowym pod kierownictwem Katarzyny Saneckiej - Brzyskiej, a przyśpiewkami uraczyło nas Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy.
Było też bardziej nowocześnie, bo w tańcu nowoczesnym zaprezentowały się dzieci z Gminy Jastków pod kierownictwem Pani Ani Chrzan i pani Katarzyny Sochal, a wokalnie wystąpili uczniowie „Pracowni głosu” – profesjonalnego studia wokalnego założonego przez Paulinę Multan.
Było też teatralnie. Spektakl przedstawili aktorzy Studia Aktorskiego Kurtyna w Lublinie "Ich dwóch a kwiatów wiele". Był to przygotowany przez studentów pokaz scen barwnej komedii o perypetiach Miłosnych na podstawie włoskiej komedii pt. "Zielony Gil" Trisa de Moliny który rozbawił widzów Jarmarku pod kierownictwem Ismeny Maślankiewicz.
Gwiazdą wieczoru był koncert zespołu JUNIOR BAND z OPP z Poniatowej, który pomimo wieku uczestniczek (17-18 lat) pozytywnie zaskoczył publiczność i zachwycił talentem dziewcząt. Cała impreza zakończyła się potańcówką z Kapelą z Dąbrowicy.
Zapraszamy do fotorelacji poniżej :)