W wiosenne, czwartkowe popołudnie grupa miłosników turystyki pieszej postanowiła poznać walory przyrodnicze gminy Jastków. Tym razem naszym głównym celem stał się las jastkowski i bardzo ciekawa trasa ( 7,5 km.) o różnych formach ukształtowania terenu. Nasz jastkowski las typu grądowego jest niewielkim zbiorowiskiem leśnym (około 800x3500m) położonym na zróżnicowanym topograficznie terenie oraz na żyznych glebach brunatnych. Jest typowym grądem subkontynentalnym. Wielogatunkowym i wielowarstwowym lasem liściastym. W drzewostanie dominują graby z domieszką dębów ,brzóz, lip, klonów i dzikich czereśni. W podszycie odnajdujemy leszczynę, czarny bez, czeremchę, kruszynę. Runo leśne jest bardzo bogate w gatunki . Spotkaliśmy m.in. zawilca gajowego, gwiazdnicę gajową , marzankę wonną, przylaszczkę, dąbrówkę rozłogową, przytulię czepną , gajowca żółtego , jaskry, miodunki i wiele innych. Szczególnie polecamy fragment lasu w części południowo-wschodniej z bogatą rzeźbą terenu oraz mocno już zdegradowanym miejscem wypoczynku (wiata).
Następnie kierując się na południe opuszczamy las i jesteśmy w Jastkowie Podleśnym . Obok kapliczki kierując się wciąż na południe bardzo widokową drogą warto udać się aż do szosy snopkowskiej w dolinie Ciemięgi skąd mostem i nową ścieżką spacerową wyjdziemy do centrum Panieńszczyzny.
Zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu, a w szczegolnosci do poznawania walorów turystyczno-przyrodniczych naszej małej ojczyzny.