Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy

POZNAJ PIĘKNO
LUBELSZCZYZNY

Szlaki turystyczne

SZLAKI ROWEROWE NA TERENIE GMINY JASTKÓW

NIEBIESKI- w formie pętli ma dł. 16km, zlokalizowany jest w północnej części gminy Jastków. Zdecydowana większość szlaku (około 80%) prowadzi po drogach asfaltowych i betonowych. Około czterokilometrowy odcinek szlaku pomiędzy Majdanem Snopkowskim, a Piotrawinem przebiega leśnymi drogami gruntowymi. Szlak przebiega w terenie lekko pofalowanym, z niewielkimi przewyższeniami (187 m n.p.m. do 230 m n.p.m.), głównie w terenach niezalesionych. W wąwozie pomiędzy Snopkowem, a Majdanem Snopkowskim znajduje się stromy zjazd. Na trasie znajduje się kilka ciekawych obiektów oraz punktów widokowych.

LOKALIZACJA: Szlak przebiega w okolicach następujących miejscowości: Jastków, Piotrawin, Majdan Snopkowski, Snopków, Kolonia Natalin.

MIEJSCA WARTE POLECENIA:
1. W Jastkowie znajduje się cmentarz z I Wojny Światowej. Jest to miejsce pochówku Legionistów Polskich, którzy polegli podczas bitwy mającej miejsce na przełomie lipca i sierpnia 1915r. (Co roku na cmentarzu mi odbywają się uroczustości zw. z Obchodami Bitwy z 3 sierpnia 1915 roku). W Jastkowie warty zobaczenia jest także drewniany kościół p.w. NMP Królowej Polski z 1933r.

2. W Snopkowie znajduje się zespół pałacowo-parkowy z końca XIX wieku, aktualny wygląd pałacu jest efektem przebudowy z 1911r. Obiekt położony jest na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu rozległo parku oraz łąk, których granicę wyznacza rzeka Ciemięga.

 

ŻÓŁTY w formie pętli ma dł. 25 km, zlokalizowany jest w południowej części gminy Jastków. Większość szlaku przebiega po drogach asfaltowych i betonowych w ternie lekko pofalowanym, z niewielkimi przewyższeniami, gównie w terenie otwarty. Na trasie szlaku znajduje się kilka ciekawych obiektów i punktów widokowych.

LOKALIZACJA: Szlak przebiega w okolicach następujących miejscowości: Jastków, Tomaszowice, Moszna, Ożarów, Ługów, Wysokie, Sługocin, Sieprawice.

MIEJSCA WARTE OBEJRZENIA:
1. W Jastkowie warto zobaczyć zespół dworski wraz z otaczającym go parkiem. Obiekt został zbudowany pod koniec XIX wieku wg. projektu Aleksandra Zwierzchowskiego. Obecnie budynek jest siedzibą urzędu gminy. WIĘCEJ O ZABYTKU MOŻNA WYCZYTAĆ W NASZEJ PUBLIKACJI

2. W Ługowie znajduje się modrzewiowy dworek z XIX w. wybudowany przez Józefa Iżyckiego herbu Bończa. Dworek otoczony jest zabytkowym parkiem. We wsi stoi także Obelisk upamiętniający poległych w czasie II Wojny Światowej 22 mieszkańców wsi.

W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ BUDOWĄ NOWEGO ODCINKA DROGI S17 NIEKTÓRE ODCINKI SZLAKU SA NIEPRZEJEZDNE. NA ROK 2014 ZAPLANOWANO ICH PRZEBUDOWĘ.

 

Galeria zdjęć

zdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjecie