Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy

POZNAJ PIĘKNO
LUBELSZCZYZNY

Twórca Ludowy

Pan Jan Embinger  to emerytowany nauczyciel; mieszkaniec gminy Jastków; animator kulturalny z wieloletnim stażem; opiekun młodzieży; inicjator i założyciel  Zespołu kolędniczego „Gwiazdka”, z którym co roku objeżdża przeglądy kolędnicze woj. lubelskiego. Człowiek z pasją zbieracza i ludowego artysty (tworzy tradycyjne pająki ludowe, ozdoby choinkowe z opłatka - opierając się na oryginalnych wzorach opracował około 20 wzorów tradycyjnych ozdób choinkowych ). Prowadzi liczne warsztaty artystyczne z rękodzieła ludowego. Wielokrotnie prezentował swoje prace w Muzeum Wsi Lubelskiej. Miał także okazję wystawić je w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie Rzeczypospolitej w Wiedniu. Pan Jan posiada kolekcję starych sprzętów wiejskiego gospodarstwa. Założył takie grupy jak: Drużyna Harcerska „Obieżyświaty”, zespoły kolędnicze „Gwiazdeczka” i „Herody”. Pan Jan jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Jan Embinger to wieloletni działacz na rzecz kultywowania tradycji i zwyczajów ludowych wśród dzieci. Twórca widowisk i koncertów, głównie opartych na tradycji bożonarodzeniowej.

Pan Jan Embinger obecnie czynnie działa również przy rekonstrukcjach obrzędów ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej oraz co roku uczestniczy w wyborach najpiękniejszego wieńca dożynkowego podczas Dożynek Gminnych w Jastkowie. Realizuje także w szkołach i w ośrodkach kultury  warsztaty ludowych ozdób na choinkę oraz ludowych pająków.

 

 

Osiągnięcia, nagrody, sukcesy:
1994r
Wyróżnienie w przeglądzie plastycznym organizowanym przez Centrum Kultury w Lublinie.
1995r.
Wyróżnienie dla grupy kolędniczej „Herody” w międzywojewódzkim konkursie grup kolędniczych w ramach XXIII „Góralskiego Karnawału” w Bukowinie Tatrzańskiej.
III nagroda w VI Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wsi organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury Stowarzyszenie Twórców Ludowych oddział Lubelski.
I miejsce w Konkursie plastycznym „Szopka Bożonarodzeniowa i maszkara” dla Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” organizator - Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Lublinie
1996r.
Wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie na „Zabawkę Ludową” organizator Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach.
1997r.
Podziękowanie za pomoc w organizacji  III Spotkań Grup Kolędniczych województwa lubelskiego wydane przez Ministra Kultury i Sztuki w Warszawie.
1998r.
I miejsce dla Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych organizowanym przez Krasnostawski Dom Kultury.
1999r.
III miejsce dla dziecięcej grupy kolędniczej „Herody”  w ogólnopolskim konkursie grup kolędniczych w ramach XXVII Góralskiego Karnawału.
Udział w koncercie charytatywnym w Filharmonii Lubelskiej organizowanym przez Stowarzyszenie „W stronę sztuki”.
Udział w akcji „Wigilia dla każdego” organizowanej przez redakcję Dziennika Wschodniego oraz Zarząd Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie.
2000r.
Występ Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” przed Ratuszem w szopce wigilijnej na placu Władysława Łokietka w Lublinie. Organizatorem koncertu była Europejska Fundacja „Godne życie”, patronat nad imprezą objął ówczesny Prezydent miasta Lublin, pan Andrzej Pruszkowski
2002r.
Wyjazd Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” na zaproszenie dyrektora Pałacu Kultury
 im. G. Chodkiewicza. Zespół występował w polskich szkołach oraz dał 5 przedstawień
 w Teatrze im. Lesa Kurbasa. Wystąpił także w katedrze lwowskiej uświetniając nabożeństwo świąteczne.
2003r.
Zespół kolędniczy „Gwiazdka” wystąpił w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie.
2004r.
Wyjazd p. Jana Embingera na zaproszenie Instytutu Polskiego w Wiedniu i przeprowadzenie warsztatów ozdób choinkowych dla dzieci i młodzieży. Warsztaty odbyły się w Domu Kultury wiedeńskiej dzielnicy Favorite, w galerii Simon Arts+Crafts oraz w Multimedialnym Centrum Informacji o Polsce.
2011r.
II miejsce dla Zespołu kolędniczego „Gwiazdka” w II Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie.
Odznaka Zasłużony Działacz Kultury o nagrodę wnioskowało Muzeum Wsi Lubelskiej.
Udział w XXVI Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Siedlcach
2012r.
Udział Zespołu Kolędniczego „Gwiazdka” w  XXVII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Siedlcach.
Udział Zespołu Kolędniczego „Gwiazdka” w III Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie.
2013r.
Udział Zespołu Kolędniczego „Gwiazdka” w  XXVIII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Siedlcach.
Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego za wybitne „Osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”.
2014r.
Udział  Zespołu Kolędniczego "Gwiazdka" w XXIX Przeglądzie Zespołw Kolędniczych w Siedlacach - I miejsce!

 


5.   Program/repertuar:
•    Widowisko kolędnicze „Herody”;
•    Warsztat tworzenia ozdób choinkowych (z papieru, bibuły, pazłotka, słomek, opłatka), ludowych kartek świątecznych oraz pająków ludowych;
•    Kolekcja starych narzędzi i sprzęt gospodarstwa wiejskiego (meble, naczynia, narzędzia, dekoracje)

 

Galeria zdjęć

zdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjeciezdjecie