Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy

POZNAJ PIĘKNO
LUBELSZCZYZNY

JASTKOWSKIE KOLĘDOWANIE 2019

2019-01-14

W niedzielę, 20 stycznia odbył się fantastyczny koncert kolęd i pastorałek pod hasłem "Jastkowie Kolędowanie"! Dziękujemy za przybycie oraz wspaniałą atmosferę!

To był naprawdę wspaniały koncert, podczas którego można było poczuć, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą. Poczucia jedności, rodziny, miłości do Boga, bliźnich...  Wszystko to wybrzmiało podczas niedzielnych występów, w których zaprezentowały się trzy grupy artystyczne: ZPiT "Kębłowo", Muzyczna Rodzina oraz ZPiT "Dąbrowica". Żal było kończyć to spotkanie... Podziękowanie oraz skromne upominki za udział w "Jastkowskim Kolędowaniu" złożyła Pani Teresa Kot, Wójt Gminy Jastków. Z mocą pozytywnej energii z kolędą na ustach wszyscy rozeszli się do swych domów... Dziękujemy mieszkańcom za obecność oraz artystom za przygotowanie repertuaru.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo” przyjechał do nas z województwa Wielkopolskiego z gminy Wolsztyn. Powstał w 1975r. w miejscowości Kębłowo. Jest zespołem wielopokoleniowym liczącym obecnie 130 osób w czterech  grupach wiekowych oraz kapelą. Zespół koncertuje nie tylko w kraju, ale również  poza jego granicami. W ciągu swojej działalności otrzymał wiele wyróżnień i nagród z których najważniejszą dla zespołu jest honorowa odznaka „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”, którą otrzymał w 2006 roku od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół od 7 lat  jest również organizatorem międzynarodowego festiwalu „Spotkania Folklorystycznych na Ziemi Wolsztyńskiej”. Kierownikiem Zespołu jest pani choreograf Sylwia Kotlarska (Dariusz Wnuk – choreograf, Krzysztof Olszewski – akompaniator, instruktor kapeli i śpiewu, Grażyna Smerdka – instruktor). W niedzielnym koncercie zaprezentowały się dwie grupy ZPiT „Kębłowo”: grupa młodzieżowa młodsza, która swoją przygodę z folklorem zaczęła w  2010 roku oraz grupa dziecięca starsza działająca od 2013r.

 

 

 

 Kolędowanie Rodzinne  był udziałem niezwykłych osób, rodziny pani Krystyny Szymańskiej (członkini KGW z Tomaszowic) w której skład wchodzą m.in. Pani Beata z mężem Andrzejem, córka Karolina, syn Jan z żoną Katarzyną i dziećmi Ignacym i Tymkiem oraz Weronika, Mateusz, Marek, Cecylia i Franciszek oraz siostrzenica Pani Beaty -  Michalina. Wszyscy z nich jak tego dowiedli podczas koncertu są niezywkle uzdolnieni muzycznie. Zaprezentowany repertuar wniósł w przesztrzeń  "Jastkowskiego kolędowania" dużo energii i  rodzinnego ciepła. 

 

  

 

 

 ZPiT "Dąbrowica. Doskonale znamy Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowica działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Jastkowie, który już w za rok będzie świętował 50 lat swojego istnienia! „Dąbrowica” w zeszłym roku została wyróżniona przez władze gminne oraz wojewódzkie: Nagrodą Wójta Gminy Jastków „za działalność na rzecz popularyzacji i upowszechniania polskiej kultury ludowej oraz aktywność i osiągnięcia w edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży” oraz MEDALEM PAMIĄTKOWY WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO za zasługi dla województwa. Dziś w Zespole działa aż 4 grupy wiekowe (początkująca, dziecięca, młodzieżowa oraz dorosła). W "Jastkowskim kolędowaniu" wystąpiły dzieci, młodzież i dorośli. Na długo zapadnie w pamięć występ dwóch dziewczynek Mai i Marysiu wykonujące przepiękny utwór  "Jedyna jest taka noc".

 

zdjeciezdjeciezdjeciezdjecie
powrót